Obrusy lniane do dekoracji stołów

Obrusy lniane do dekoracji stołów

Len zalicza się do najszlachetniejszych naturalnych tkanin, które doczekały się nie tylko długiej, sięgającej niemal 10 tysięcy lat wstecz historii, ale i wielu legend. Chociaż świat zachwyca się szlachetnym jedwabiem godne władców delikatne lniane płótna noszono już pięć tysiącleci temu w starożytnym Egipcie, a o ich randze i jakości może świadczyć fakt, że zdobiły jedynie świątynie i ich kapłanów. Współczesne pokolenie kojarzy lniane tkaniny z wiejskimi siermiężnymi ręcznikami i prześcieradłami, które trudno było dopasować, a jednak lniany obrus na stole jest jedynym w swoim rodzaju symbolem elegancji i wykwintności, a także dobrego gustu i wyszukanego stylu.

Współczesność stawia na to, co najprostsze i najpraktyczniejsze, dlatego lniane obrusy są wypierane przez różne syntetyczne produkty, które łatwo wyprać i wyprasować bez konieczności maglowania czy krochmalenia. Nigdy jednak nie będą one tak doskonałe w dotyku, tak gładkie i tak piękne jak te naturalne, ze starannie przygotowanego płótna i z efektownym ozdobnym wykończeniem krawędzi. Len jest tkaniną zadziwiającą i pełną sprzeczności – z jednej strony prostą, chłopską, mało efektowną, a z drugiej wykwintną na najwyższym z możliwych poziomów i wbrew pozorom, niezwykle delikatną. Decyduje o tym gramatura i nowoczesne metody wytwarzania, dzięki którym uzyskuje się lekkie lniane mgiełki.

Lniane obrusy są obowiązkowym elementem wystroju każdego eleganckiego stołu. Trudno wyobrazić sobie porcelanową zastawę i lśniące szklane akcesoria na zwykłej bawełnie czy poliestrze. Tylko w towarzystwie lnu ceramika, kryształy lub srebro zyskują na wartości i wydobywają na światło dzienne swoje największe walory. Uwagę przyciąga ta klasyczna gładkość powierzchni, ta idealna struktura z lekką, podkreśloną krochmalem sztywnością, dzięki której obrus tworzy piękną oprawę stołu, a nie zwisa smętnie na jego narożnikach. Wszystko ma tu znaczenie od subtelności delikatnego płótna, przez jego pastelowe, dopasowane do zastawy odcienie po piękne mereżkowe lub koronkowe obszycia krawędzi.

Poza niepodważalnym pięknem i szlachetnością lniany obrus ma też wiele innych zalet, począwszy od całkowicie naturalnego, ekologicznego charakteru, bez właściwości alergennych, po przewiewność i odporność na drobnoustroje. Len jest też niezwykle wytrzymały, dzięki czemu lniane obrusy przetrwają wiele lat, a odpowiednio pielęgnowane będą ozdobą stołu w domu matki i córki. To również doskonały dodatek do tak modnych w ostatnich latach wnętrz prowansalskich i rustykalnych, w których naturalność tkanin odgrywa istotną rolę. We wnętrzach bardziej luksusowych szczególnie na okrągłych i owalnych stołach lniany obrus wykaże się tą wyszukaną elegancją, którą można przyrównać do smokingu w kontraście z tradycyjną sportową marynarką.

Tutaj znajdziesz kolekcję naszych lnianych obrusów.

Zapisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *