Serwety lniane

Serwety lniane

Naturalny len to tkanina, która potrafi zachwycić i zniechęcić zależnie od tego, jakie mamy do niej podejście i jak wyobrażamy sobie ją w praktyce. Wiele osób z czasów dzieciństwa wciąż zachowało wspomnienia wykonanych z surowego lnu koszul, które gryzły i drapały skórę wcale nie sprawiając przyjemności noszenia. Dziś lniane tkaniny stoją na znacznie wyższej półce wyróżniając się delikatnością i zwiewnością godną batystów i muślinów. Pomimo wielu zastosowań lniany materiał na zawsze zostanie przypisany stołowym serwetom, które jedynie w tej postaci są materiałem idealnym do kreowania fantastycznych, zapierających dech w piersiach dekoracji.

 

Tradycja dekorowania stołów zachowała się do czasów współczesnych sprzed wielu pokoleń, a chociaż dziś już niewiele jest kryształowych pater, marszczonych dekoracji dopinanych do obrusów i wielopiętrowych pater na owoce to serwety wciąż zachowują swoje zaszczytne miejsce na stole. Ich rola podkreślana jest jeszcze sztuką dekoracyjnego składania, w której najwięksi mistrzowie potrafią wyczarować kwiaty, łabędzie, ptaki i wiele innych atrakcyjnych kompozycji. Len sprzyja takiej sztuce, bowiem już z natury jest nieco sztywny, a po zagięciu utrzymuje narzucony mu kształt. Dodatkowo wykrochmalony staje się idealnym tworzywem dla stojących figur, które upiększają nakrycie wykwintnego stołu.

 

Lniane serwety dostępne w dziesiątkach kolorów mogą być dodatkiem harmonijnie współistniejącym z całością zastawy i obrusem, lub sposobem na ożywienie jej kolorowym akcentem. Ten drugi sposób preferowany w okresie specyficznych świąt to na przykład czerwone serwety na białych obrusach wigilijnych czy też żółte lub zielone na stole wielkanocnym. Lniane serwety odgrywają też ważną rolę na stołach aranżowanych z okazji ważnych uroczystości rodzinnych, jak wesela, komunie czy chrzciny, jubileusze i rocznice, albo spotkania oficjalne. Często pojawiają się wówczas w wersji białej, doskonale współgrającej z obrusami i światłem świec odbijających się w szkle.

 

Serwety lniane w przeszłości były bardziej formą pomocy podczas jedzenia, rozkładane na kolanach miały chronić kosztowne suknie i smokingi przez ubrudzeniem czerwonym barszczem lub tłuszczem. Dziś ta rola odeszła w zapomnienie, a dekoracyjne kwadraty z tkaniny są jedynie luksusową, efektowną ozdobą stołu. Pomimo to ich piękno i naturalny charakter mają w sobie tyle uroku i szlachetności, że chociaż zastępowanie tych niezwykłych detali na stole tanimi, kupionymi w hipermarketach serwetkami z celulozy jest już standardem, w każdym domu, w którym ceni się dobry styl i naturalne piękno powinien znaleźć się przynajmniej jeden komplet takich lnianych serwetek na specjalne okazje. Pomimo potrzeby zainwestowania przetrwają one wiele lat w pięknym stanie zastępując setki dekoracji z celulozy.  Tutaj znajdziesz ofertę naszego sklepu: http://lenno.pl/dekoracje/serwety/

Zapisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *